Sezon Açılış Gezi Klasikleri 1: TirilyeSuperEvaRiders'ın adeti haline gelmiş konaklamalı ya da kamplı organizasyonları dışında klasikleşmiş günübirlik gezileri de vardır. Bunlardan bazıları, havaların ısınması ve motosiklet sahiplerinin kanlarının kaynamaya başlaması ile birlikte sezonun açılışını müjdeleyen gezilerdir. Kurulduğumuz günden bu yana genellikle Nisan aylarında yaptığımız sezon açılış gezilerinin klasik hedef noktalarından biri Tirilye'dir.

Tirilye, Bursa'nın Mudanya ilçesine bağlı, tarihi çok eskilere dayanan bir sahil yerleşimi. İstanbul'a yakınlığı, yeme içme ve sonrasında biraz yorgunluk atma mekanlarının uygunluğu, rotanın hem acemi hem de usta motosiklet sürücüleri için güzel ve keyifli bir sürüş olanağı sunması sayesinde, en azından iki senede bir SuperEvaRiders sezon açılış gezisinin hedef noktası olmakta.

Genellikle buluşmalar Gebze'de Eskihisar arabalı vapur iskelesinde başlar. Bir pazar sabahı 8:30-9:00 gibi birer ikişer iskeledeki bekleme yerimize düşmeye başlar motosikletler. Belki de uzun kış boyunca motosiklet üstünde görüşülmemiş olmanın verdiği heyecanla ilk muhabbetler başlar, yeni yüzlerle tanışılır, eskilerin yeni motorları incelenir.

Buluşmanın ardından çok fazla zaman harcamadan ilk uygun vapura doluşulur. Bazen vapurun ön kısmı tümüyle motosikletle kapatılır. Vapurda, iskeleden kalan muhabbete ve mideleri bastırmak için tost-çay işlemlerine devam edilir.

Topçular iskelesinde ufak bir organizasyon ile tüm katılımcılar, motosiklet tarzları ve sürüş tecrübeleri de gözönüne alınarak, birer "rider"ın baş ve sonlarına yerleştiği yedi sekiz motosikletten oluşan gruplara bölünür; ve sezonun ilk grup sürüşü başlar...

Topçular ile Gemlik sonrası Kurşunlu kavşağına kadar olan ilk etap genelde sıkıcıdır. Buranın bir an önce bitmesini isteriz. Ne zaman ki anayolu terk edip sahilyoluna gireriz, gezinin da havası değişir. Sağ yanınız deniz, sol yanınız ağaçlar, önünüzde virajlar. İçinden geçilen eski köyler. Arada Mudanya ilçe merkezi geçişi trafik yoğunluğu açısından grup sürüşüne biraz sıkıntı yaratsa da Mudanya - Tirilye arası son etap, önceki sahil etabından da iyidir. Yükselişe geçerek girdiğiniz sol virajlar sonrasında bir anda karşınıza küçücük koylar çıkar ve az ileride bir sonraki viraja doğru yükselmekte olan bir önünüzdeki grubu görürsünüz.

Ve Tirilye... İskeleden itibaren yaklaşık 100 km'lik bir sürüş ile hedefe varılmıştır. Motosikletler özenli bir şekilde yanyana parkedilir, ziyafet mekanına geçilir. Burada ne yenir? Tabi ki balık. Balıkla doymayanlar için başka seçenekler de mevcuttur her zaman. Onlarca masayı doldurur, yer içer, muhabbet ederiz.

Yemeğin ardından güneşin de tepede bizi ısıtmasıyla parklara yayılır, dinleniriz. Tirilye'nin tarihi sokakları, bazı ünlü isimlere evsahipliği yapmış binaları arasında dolaşır, yöresel ürünlerden ufak tefek alışveriş yaparız.

Bir kaç saat oyalandıktan sonra artık dönüş vakti gelmiştir. Nedense dönüş gidişten kısa sürer hep, yolun etrafına da çok fazla bakılmaz. Gezinin başlangıç noktası olan Eskihisar iskelesine inilmeden önce vapurda günün son muhabbetleri edilir, bir sonraki geziye kadar vedalaşılır. Evlere varıldığında sezonun ilk gezisinden kalan sıcak duygular ve tatlı bir yorgunluk üzerinize çökmüştür artık...

Klasik açılış hedeflerimizin bir diğeri İznik, bir başka yazının konusu. İzlemede kalın...

 


Triumph kullanıcısının resmi

Yorumlar

Tuareg kullanıcısının resmi
Tuareg

Her zamanki gibi keyifli bir gezi bizi bekliyor.

Bu hafta içerisinde detayları bildireceğim. 

Tuareg kullanıcısının resmi
Tuareg

Herkese merhaba,

Belirtildiği üzere sezon açılış gezimizi 3 Nisan Pazar günü Trilye'ye yapıyoruz. Trilye'deki mekanımız Trilye Liman Restaurant olacak.

Ayrıntılı bilgiyi 3 Nisan 2016 Trilye etkinlik sayfasında bulabilir ve Katılım Listesi üzerinden geziye kayıt olabilirsiniz.